Projekty, programy

Biblioteka

Logopeda

UWAGA !KOMUNIKAT!!! PDF
Życie Szkoły
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:38

RZZR.663.5.2025.AWW

Warszawa, 27 maja 2026

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

pragnę Państwu przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19

roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia.U dzieci w wieku szkolnym wykonują je pielęgniarki albo higienistki szkolne (testy przesiewowe) oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia).Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badań bilansowych u dzieci pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. W wielu przypadkach chroni też przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi odczuwanymi w późniejszych latach.

Wizyta profilaktyczna to także dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co

niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego

stylu życia oraz wyjaśnienie wątpliwości co do informacji docierających z różnych, nie

zawsze wiarygodnych źródeł.

W przypadku dzieci i młodzieży badania są wykonywane w następujących rocznikach1:

- w wieku 4 lat;

- w wieku 5 lat2,

- roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne3,

- klasa III szkoły podstawowej,

- klasa VII szkoły podstawowej,

- klasa I szkoły ponadpodstawowej,

- ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia.

Szczególnie ważne jest wykonanie bilansu zdrowia przed rozpoczęciem nauki w szkole,

gdyż to właśnie wtedy oceniana jest tzw. zdrowotna gotowość szkolna, a wczesne wykrycie

dysfunkcji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i dobry start w szkole.

Mając powyższe na uwadze zachęcam Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi

dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo,

a w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy

zdrowotne i podjąć niezbędne działania.

1 .Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń profilaktycznych w tym testów przesiewowych i badań bilansowych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1427, z późn. zm.).

2 .U dziecka 5-letniego nieodbywającego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.

3 .W przypadku niewykonania badania w terminie testy przesiewowe wykonuje się w klasie I szkoły podstawowej

telefon: +48 22 250 01 46 ul. Miodowa 15

adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 00-952 Warszawa

www.gov.pl/zdrowie 2

Uczniowie do ukończenia 16 lat powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne w

towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Uczeń kończący szkołę średnią jako

osoba pełnoletnia zgłasza się na badanie sam.Uwrażliwiam więc Państwa jako rodziców i opiekunów, abyście zachęcali swoje pełnoletnie dzieci do zgłoszenia się na ostatnie badanie bilansowe przed wejściem w dorosłe życie.

Zalecenia konsultantów krajowych oraz przepisy prawne dotyczące opieki zdrowotnej

nad uczniami znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej Instytutu Matki

i Dziecka www.medycynaszkolna.imid.med.pl.

Z wyrazami szacunku

z upoważnienia Ministra Zdrowia

Katarzyna Kęcka

Podsekretarz Stanu

/dokument podpisany elektronicznie/

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama



Designed by: Mobile Template. Powered by: NetWitryny.pl