DZIEŃ PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH PDF
poniedziałek, 14 marca 2016 00:00

11 marca 2016 roku po raz kolejny obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu  święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40, 50 i na początku lat 60 XX wieku walczyli o suwerenność państwa polskiego.

Uroczystość poprzedziły specjalnie zorganizowane lekcje historii, na których p. Beata Karkau przybliżyła sylwetki żołnierzy podziemia: rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza ps. ,,Łupaszka", porucznika Józefa Kurasia ps. ,,Ogień", generała Leopolda Okulickiego ps. ,,Niedźwiadek", generała Augusta Emila Fieldorfa ps. ,,Nil", oraz sanitariuszki  Danuty Siedzikównej ps. ,,Inka" i ich dokonania w walce z komunistyczną władzą. Apel przygotowały p. Beata Karkau i p. Ewa Ciunowicz.

Uczniowie klasy V i VI wykonali w formie plakatów biogramy żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

W tym dniu społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Swoją obecnością zaszczycili nas strzegomscy harcerze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych uczniowie kl. III, IV, V i VI naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną oraz pokaz multimedialny. Następnie zapalili znicz pod Dębem Pamięci porucznika Kazimierza  Baszniaka.

Dzień Żołnierzy Wyklętych na stałe gości w kalendarzu uroczystości szkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu.